Kiedy jechać na wyspę Krk?

13 lipiec 2012.

89
com_content.article
(15 razy zagłosowano, średnia ocena 4.33 na 5)
Kiedy jechać na wyspę Krk?4.33 out of 50 based on 15 voters.


Chorwacka wyspa Krk, jedna z dwóch największych wysp na Morzu Adriatyckim, leży w Zatoce Kvarner. Jeszcze do 1993 roku Krk był uważany za największą wyspę, jednak najnowsze pomiary wykazały, że Krk i Cres mają identyczne powierzchnie. Należy do niewątpliwie najbardziej ulubionych przez turystów regionów Chorwacji. Od 1980 r. można dostać się na wyspę pięknym mostem. Krčki most ma ponad kilometr długości i łączy wyspę Krk ze stałym lądem poprzez małą wysepkę Sv. Marko.

Krk | Plaża i zatoka Baški
Krk | Plaża i zatoka Baški (by croacia_ )

Temperatury na wyspie

Panuje tutaj klimat śródziemnomorski, łagodny, przeciętne temperatury powietrza latem osiągają ok. 23°C, a woda w morzu ogrzewa się do ok. 25°C. W styczniu jest przeciętnie tylko 6°C.

Piękne plaże, czysta woda i ponad 2100 godzin słonecznych w roku sprzyjają wypoczynkowi na wyspie Krk. Poza łagodnym klimatem wyspa oferuje turystom wiele różnych form sportów wodnych. Charakterystyczny dla tego regionu wiatr „bora” przynosi chłodniejszą pogodę, natomiast południowy wiatr „jugo” sprawia, że pogoda staje się bardziej ciepła i wilgotna.

Zróżnicowanie geograficzne Krk

Biorąc pod uwagę zróżnicowanie geograficzne, można wyspę Krk podzielić na trzy części.

Północny Krk

Ta część wyspy obejmuje zaledwie 34 km2, czyli 8,4% powierzchni. Jest to właściwie płaskowyż wznoszący się na ok. 60 m, na którym, ze względu na podłoże wapienne i silne wiatry północne, roślinność została zdegradowana, przeważa jałowa ziemia. Wapienne skały umożliwiły powstanie największych na wyspie jaskiń. Najczęściej odwiedzaną jest Biserujka, w pobliżu Rudine, we wschodniej części.

Krk | Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski
Krk | Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski (by Istria Travel )

Centralny Krk

Obejmuje większość wyspy. Teren jest pofalowany, ze wzgórzami, które rzadko przekraczają 200 m. Podatne na wietrzenie skały wapienne i dolomitowe, w połączeniu z humusem tworzą glebę sprzyjającą bujnej roślinności, a tym samym też rozwojowi fauny. W środku wyspy znajdują się dwa jeziora, chronione ze względu na dużą ilość ptaków.

Południowy Krk

Oddziela go linia Vrbnik – zat. Puntarska w najwęższej części wyspy (ok. 6 km).  Dominują tutaj dwa łańcuchy górskie z najwyższymi szczytami wyspy oraz doliną Baška między nimi. Najwyższe wzniesienia na Krk, to Obzovo (568 m) i Veli Vrh (541).

Krk | Klimat śródziemnomorski sprzyja wypoczynkowi przez cały rok
Krk | Klimat śródziemnomorski sprzyja wypoczynkowi przez cały rok (by croacia_ )

Jaki jest najlepszy termin wyjazdu na wyspę Krk?

Klimat śródziemnomorski sprzyja wypoczynkowi przez cały rok, jednak wybór konkretnego terminu wyjazdu na wyspę Krk zależy, jak zwykle, od głównego celu podróży.

Dla miłośników wędrówek i przyrody najbardziej godne polecenia są miesiące, kiedy nie jest jeszcze zbyt ciepło, jak kwiecień, maj, czerwiec albo październik.

Dla tych, którzy kochają słońce i morskie kąpiele, szczególnie interesujące będą miesiące lipiec, sierpień i wrzesień.